Sağlıklı Yaşam

saglikli yasam tepekent

Yaşadığımız çevrenin insan sağlığına katkısı nasıldır?

     Hava kirliliği, gürültü, ulaşım sorunları ve çalışma hayatının getirdiği stresli yaşam, sağlığımızı iyi yönde etkilemiyor.

     Hipertansiyon, kalp- damar hastalıkları, obezite ve ruhsal rahatsızlıkların oluşumunda çevresel faktörlerin etkili olduğu artık herkesçe kabul görmektedir.

     Mega-kentler, daha iyi bir yaşam için gerekli maddi kazanımların elde edileceği çalışma alanlarını içeriyor. Bu şekilde yoğun insan nüfusu ve beraberinde gelen olumsuzluklar insanları hasta ediyor.

     Son on yılda İstanbul’un havası iki kat daha kirli hale geldi. Alerjik hastalıklar, solunum sistemi rahatsızlıkları artmaya başladı. Şehrin nefes almasını engelleyen aşırı yapılaşma da bu duruma zemin hazırladı. Kırsal yerleşim alanlarında yaşayan insanların daha sağlıklı görünmelerine şaşırmamalı.

     Ağaçlar ve bitki örtüsü atmosferdeki karbondioksiti emer ve yerine bizler için çok önemli olan oksijeni salarlar. Dikkat ettiyseniz, hastanelerde her hasta yatağının yanında oksijen verme ünitesi bulunur. Oksijen yaşam için gerekli enerjinin oluşumunu sağlar. Kalp hastaları oksijen açlığı çekerler. Akciğer rahatsızlıklarında, hekimler bol oksijenli yerlerde yaşamayı önerirler. Bu gibi örnekleri artırmak mümkündür.

     Tepekent in kurulduğu alan, daha öncesinde tarım yapılan bir bölgeydi. Düşük yoğunluklu planlı bir yapılaşma, ekolojik yaşam için bir fırsat yarattı aslında. Zira bölgedeki ağaç sayısı daha önce hiç olmadığı kadar fazla hale geldi.

     Daha önce dümdüz tarla olan alanda her evin bahçesinde düzinelerce ağaç ve çeşitli bitkiler yetişmeye başladı. Bu da temiz bir hava ve bol oksijen demektir.

Tepekent içersinde son derece sağlıklı ve temiz su kaynakları bulunmaktadır. Kent yönetiminin depo alanı yakınlarında bulunan kaynak suyunun, içimi güzel ve bol minerallidir. Kemik erimesine karşı mineralli suyun tüketilmesi her zaman önerilir.

     Tepekent’in ortasında yer alan gölet etrafı da birçok bitkiyi barındırmaktadır. Yaban mersini eşsiz bir antioksidant olarak toplanıp tüketilebilir. Şeker hastalarının fayda sağlayabileceği lezzetli bir meyve.

     Temiz bir havada, gürültüsüz, kuş seslerinin eşlik ettiği yürüyüşler stresin azaltılması için eşsizdir.

     Yürüyüş yollarıyla, suni göletiyle ve spor alanlarıyla sağlıklı yaşam için son derece elverişli, keyifli bir ortam.

     Nüfusu 17 milyona dayanmış bir mega-kentin yanı başında, Büyükçekmece su havzasına çok yakın konumlanmış Tepekentimizde yaşıyor olmanın ayrı bir zevki var.

 

Yazan:
Dr. Cenk Pala

Tepekent Villaları

Türkoba Mah. Tepecik Cad. No: 1
Tepecik - Büyükçekmece / İstanbul

İletişim

Telefon: 0 (212) 860 00 01 (5 hat)
E-posta: info@tepekent.com.tr

Bizi Takip Edin

tepekent facebook tepekent twitter tepekent instagram